تبلیغات
صاحب الامر - حجاب وعفاف ارزش والای زن ایرانیAdmin Logo
themebox Logo
.تاریخ:پنجشنبه 26 آبان 1390-03:18 ب.ظ

نویسنده :زهرا باقری

حجاب وعفاف ارزش والای زن ایرانی

     تاریخچه حجاب و عفاف در ادیان و اقوام گذشته

بنابر گواهی متون تاریخی در اكثر قریب به اتفاق ملت ها و آیین های جهان، حجاب در بین زنان معمول بوده است؛ هر چند در طول تاریخ فراز و نشیب های زیادی را طی كرده و گاهی با اعمال سلیقه حاكمان، تشدید یا تخفیف یافته است، ولی هیچگاه بطور كامل از بین نرفته است مورخان به ندرت از اقوام بدوی كه زنانشان دارای پوشش مناسب نبوده و یا به صورت برهنه در اجتماع ظاهر می شدند یاد می كنند.

دانشمندان تاریخ حجاب و پوشش زن را به دوران ما قبل از تاریخ و عصر حجر نسبت می دهند كتاب (زن در آینه تاریخ) پس از طرح مفصل علل و عوامل تاریخ حجاب می نویسد: با توجه به علل ذكر شده و بررسی آثار و نقوش به دست آمده پیدایش حجاب به دوران پیش از مذاهب مربوط می شود و به این دلیل عقیده عده ای كه می گویند (مذهب) موجب حجاب می باشد، صحت ندارد، ولی باید پذیرفت كه در دگرگونی و تكمیل آن بسیار موثر بوده است.
پوشش زن در یونان و روم باستان:
دایره المعارف لاروس درباره پوشش زنان یونان باستان می گوید: زنان یونانی در دوره های گذشته صورت و اندامشان را تا روی پا می پوشاندند این پوشش كه شفاف و بسیار زیبا بود در جزایر كورس و امر جوس و دیگر جزایر ساخته می شد زنان فینقی نیز دارای پوششی قرمز بودند سخن درباره حجاب در لابلای كلمات قدیمی ترین مولفین یونانی نیز به چشم می خورد حتی بنیلوب همسر پادشاه عولیس فرمانروای ایتاك نیز با حجاب بوده است زنان شهر ثیب دارای حجاب خاصی بوده اند بدین صورت كه حتی صورتشان را نیز با پارچه می پوشاندند این پارچه دارای دو منفذ بود كه جلوی چشمان قرار می گرفت تا بتوانند ببینند. در اسپارته دختران تا موقع ازدواج آزاد بودند ولی بعد از ازدواج خود را از چشم مردان می پوشاندند نقش هایی كه بر جای مانده حكایت می كند كه زنان سر را می پوشاندند خواه باكره و خواه دارای همسر باشند حجاب در بین زنان سیبری و ساكنان آسیای صغیر و زنان شهر ماد و فارس نیز وجود داشته است زنان رومانی از حجاب شدیدتری برخوردار بوده اند به طوری كه وقتی از خانه خارج می شدند با چادری بلند تمام بدن را تا روی پاها می پوشانند و چیزی از برآمدگی های بدن مشخص نمی شود.
یكی از تاریخ نویسان غربی نیز شواهد زیادی دال بر وجود حجاب در بین زنان یونان و روم باستان آورده است او درباره (الهه عفت) كه یكی از خدایان یونان باستان است می گوید آرتمیس، الهه عفت است و عالی ترین نمونه و الگو برای دختران جوان به شمار می آید دارای بدنی نیرومند و ورزیده و چابك و به زیور و عفت و تقوا آراسته است.
همچنین درباره مردم یكی از قبائلی كه نهصد سال قبل از میلاد زندگی می كرده اند آمده است: بالاتر از ارمیان و در كنار دریای سیاه سكاها بیابانگردی می كردند آنها مردم وحشتی و درشت اندام قبائل جنگی نیمه مغول و نیمه اروپایی بسیار نیرومندی بودند كه در ارابه به سر می بردند و زنان خود را سخت در پرده نگاه می داشتند.
این مورخ در جای دیگر می گوید: زنان فقط در صورتی می توانند خویشان و دوستان خود را ملاقات كنند و در جشن های مذهبی و تماشاخانه ها حضور یابند كه كاملا در حجاب باشند.
همچنین از قول یكی از فلاسفه یونان باستان درباره شدت پوشش زن نقل می كند: نام یك زن پاك دامن را نیز چون شخص او باید در خانه پنهان داشت.
پوشش زن در ایران باستان
در مورد پوشش زنان ایران باستانی مطالب زیادی در تاریخ وجود دارد ویل دورانت درباره پوشش زنان ایران باستان و این كه حجاب بسیار سختی در بین آنان رایج بوده است می گوید: زنان طبقات بالای اجتماع جرأت آنرا نداشتند كه جز در تخت روان روپوش دار خانه برون بیایند هرگز به آنان اجازه داده نمی شد كه آشكارا با مردان آمیزش (اختلاط) كنند زنان شوهر دار حق نداشتند هیچ مردی را ولو پدر یا برادرشان باشد، ببینند. در نقش هایی كه در ایران باستان بر جای مانده هیچ صورت زن دیده نمی شود و نامی از ایشان به نظر نمی رسد.
از دایرة المعارف لاروس نیز به دست می آید كه حجاب در بین مادها و پارس ها وجود داشته است همچنین در تفسیر اثنی عشری آمده است: ( تاریخ نشان می دهد كه حجاب در فرس قدیم وجود داشته است).
نصوصی كه بیانگر حجاب زنان ایران باستان است نشان می دهد كه زنان در دوره های مختلفی چون دوره مادها، پارسی ها (هخامنشیان) اشكانیان و سامانیان دارای حجاب و پوشش بوده اند كه به چند نمونه آن اشاره می شود:
دوره مادها:
در كتاب پوشاك باستانی ایرانیان آمده: اصلی كه باید در نظر داشت، این است كه طبق نقوش برجسته و مجسمه های ماقبل میلاد، پوشاك زنان آن دوره (مادها) از لحاظ شكل (با كمی تفاوت) با پوشاك مردان یكسان است.
وی در ادامه برای توضیح نقوش بر جای مانده می نویسد: مرد و زن به واسطه اختلافی كه میان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تمیز داده می شوند به نظر می رسد كه زنان پوششی نیز روی سر خود گذارده اند و از زیر آن گیسوهای بلندشان نمایان است.
دوره پارسی ها (هخامنشیان)
پارسی ها به وسیله كوروش، دولت ماد را از میان برداشته و سلسله هخامنشی را تأسیس كردند. آنها از نظر لباس همانند مادها بودند در مورد پوشاك خاص زنان این دوره آمده است: از روی برخی نقوش مانده از آن زمان به زنان بومی بر می خوریم كه پوششی جالب دارند پیراهن آنان پوششی ساده و بلند یا دارای راسته چین و آستین كوتاه است به زنان دیگر آن دوره نیز بر می خوریم كه از پهلو به  اسب سوارند. اینان چادری مستطیل بر روی همه لباس خود افكنده و در زیر آن یك پیراهن با دامن بلند و در زیر آن نیز پیراهن بلند دیگری تا به مچ پا نمایان است.
دوره اشكانیان
در این دوره نیز همانند گذشته حجاب زنان ایرانی كامل بوده است در این باره چنین می خوانیم: لباس زنان اشكانی پیراهنی بلند تا روی زمین، گشاد، پرچین، آستین دار و یقه راست بوده است. پیراهن دیگری داشته اند كه روی اولی می پوشیدند و قد این یكی نسبت به اولی كوتاه و ضمنا یقه باز بوده است روی این دو پیراهن چادری سر می كردند.
در جای دیگر آمده است چادر زنان اشكانی به رنگ های شاد و ارغوانی و یا سفید بوده است. گوشه چادر در زیر یك تخته فلزی بیضی منقوش یا دكمه كه به وسیله زنجیری به گردن افكنده شده، بند است. این چادر به نحوی روی سر می افتد كه عمامه ( نوعی كلاه زنانه) را در قسمت عقب و پهلوها می پوشانیده است.
در كتاب پارتیان نیز آمده است زنان عهد اشكانی قبایی تا زانو بر تن می كردند با شنلی كه بر افكنده می شد و نیز نقابی داشتند كه معمولا به پس سر می آویختند.
دوره ساسانیان:
در این دوره اردشیر پسر بابك با استفاده از ضعف اشكانیان سلسله ساسانیان را بنیان نهاد و دین زرتشت را دین رسمی كشور قرار داد. اوستا را ترجمه و آتشكده های ویران را بازسازی نمود زنان در این دوره كه احكام دینی زرتشتیان در كشور اعمال می شده است همچنان دارای حجاب كامل بودند در مورد پوشاك زنان چنین آمده است:
چادر كه از دوره های پیش مورد استفاده بانوان ایران بوده است در این دوره نیز به صورت مختلف مورد استعمال داشته است.
حجاب زنان در این دوره چنان اهمیتی داشت كه حتی لباس هنر پیشگان زن، مانند لباس های بلند سایر بانوان تا پشت پا كشیده شده است برای اثبات توجه زنان در این دوره به حجاب كافی است این نقل تاریخی را از منابع اسلامی مرور كنیم: هنگامی كه سه تن از دختران كسری، پادشاه ساسانی، را با ثروت فراوانی از اموال برای عمر آوردند شاهزادگان ایرانی را در برابر عمر در حالی كه با پوشش و نقاب خود را پوشانده بودند، ایستادند، خلیفه دستور داد با آوازی بلند بر آنان فریاد كشند كه پوشش از چهره بر گیرند تا مسلمانان آنها را ببینند و خریداران پول بیشتری به پای آنها بریزند دوشیزگان ایرانی از برهنه كردن صورت خودداری كردند و مشت بر سینه نماینده عمر زدند و آنان را از خود دور ساختند خلیفه خشمناك شد و خواست تا با تازیانه آنان را بیازارد در حالیكه شاهزادگان ایرانی می گریستند.
حضرت علی (ع) به عمر فرمود: در رفتارت مدارا كن، از پیغمبر خدا (ص) شنیدم كه می فرمود: بزرگ و شریف هر قومی را كه خوار و فقیر شده گرامی بدارید عمر پس از شنیدن فرمایش حضرت علی (ع)‌ آتش خشمش فرو نشست سپس حضرت اضافه كرد: با دختران ملوك نباید معامله دختران بازاری (كنیزان) كرد.
پوشش زن در ادیان بزرگ الهی
حجاب در شریعت حضرت ابراهیم (ع)
در آیین مقدس حضرت ابراهیم (ع) مسأله پوشش زنان، حائز اهمیت بوده است. در كتاب تورات چنین می خوانیم (رفقه) چشمان خود را بلند كرده و اسحاق را دید و از شتر خود فرود آمد زیرا از خادم پرسید: این مرد كیست كه در صحرا به استقبال ما می آید؟ خادم گفت: آقای من است پس برقع خود را گرفت خود را پوشانید.
از این بیان روشن می شود كه پوشش زن در مقابل نامحرم در شریعت حضرت ابراهیم (ع) وجود داشته است؛ زیرا (رفقه) در مقابل اسحاق كه به او نامحرم بود از شتر پیاده شد و خود را پوشاند تا چشم اسحاق به او نیفتد.
حجاب در آیین یهود
در اصول اخلاقی تلمود كه یكی از كتاب های مهم دینی و در حقیقت فقه مدون و آیین نامه زندگی یهودیان است آمده اگر زنی به نقض قانون یهود می پرداخت چنانچه مثلا بی آنكه چیزی بر سر داشت به میان مردم می رفت یا با هر سخنی از مردان درد دل می كرد یا صدایش آنقدر بلند بود كه چون در خانه اش تكلم می نمود. همسایگانش می توانستند سخنان او را بشنوند در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد.
حجاب در آیین مسیحیت:
در كتاب انجیل آمده است پولس در رساله خود به قدنتیان تصریح می كند: اما می خواهم شما بدانید كه سر هر مرد، مسیح است و سر زن، مرد و سر مسیح خدا هر مردی كه سر پوشیده دعا یا نبوت كند سر خود را رسوا می نماید اما هر زنی كه سر برهنه دعا كند سر خود را رسوا می سازد زیرا این چنان است كه تراشیده شود. زیرا اگر زن می پوشد موی را نیز ببرد و اگر زن را موی بریدن یا تراشیدن قبیح است باید بپوشد زیرا كه مرد از زن نیست بلكه زن از مرد است و نیز مرد از زن نیست بلكه زن از مرد است و نیز مرد به جهت زن آفریده نشده بلكه زن برای مرد از این جهت زن می باید عزتی بر سر داشته باشد به سبب فرشتگان... در دل خود انصاف دهید آیا شایسته است كه زن ناپوشیده نزد خدا دعا كند پس در جایی كه برای دعا باید سر زن پوشیده باشد به هنگام روبرو شدن با نامحرم پوشش سر لازم تر خواهد بود.
و نیز در انجیل در رساله پولس به تیموتاوس می گوید: و همچنین زنان خود را بیارایند به لباس حیا و پرهیز نه به زلف ها و طلا و مروارید و رخت گران بها بلكه چنان كه زنانی را می شاید كه دعوای دینداری می كنند به اعمال صالحه.

1 - حجاب و نقش آن در سلامت اجتماع و آرامش روانی
رعایت حجاب در سلامت و پاكی اجتماع موثر است. به علت تاثیر زیاد آن در استحكام خانواده به عنوان پایه و اساس اجتماع و نیز تاثیر آن در ساخته شدن فرزندان با تربیت صحیح و پاك نگه داشتن محیط اجتماع از عوامل تحریك آمیز حیوانی.
معلوم است وقتی كانون خانواده گرم و پر جاذبه باشد، این گرمی و استحكام در بالا بردن روحیه عمومی مردم و جامعه تاثیر بسزایی خواهد داشت. وقتی كودكان چنین خانواده ای با تربیت صحیح و تعادل روحیه و افكار پرورش یافتند، در جامعه منشأ سازندگی، ترقی و تعالی می شوند.
اكثر دختران و پسرانی كه در سنین پایین به دام مفاسد مختلف می افتند، كسانی هستند كه از تربیت حقیقی و صحیح محروم بوده اند این ظلم را هیچ كس جز والدین به آنها نكرده اند.
از طرفی با رعایت حجاب، ریشه بسیاری از تفاخرها، تكاثرها، اسراف ها، تحریك های بی موقع در اجتماع كنده خواهد شد و بذر فساد خشكیده خواهد شد. چرا كه دیگر زنان عمر خود را به جای مصرف در اینگونه ضد ارزش ها در جهت هدف نهایی زندگی انسانی و سعادت راستین صرف می كنند و لذا دیگر، گناه به فساد كشاندن سایر افراد جامعه و اتلاف عمر آنان و ایجاد زمینه برای انواع فساد در اجتماع صورت نمی گیرد. گسترش بوتیك های كذایی، تهیه و توزیع لباس های مبتذل غربی با تصویرها، تكثیر و توزیع نوارهای مبتذل و نوارهای موسیقی و... از مواردی هستند كه جوانان بی گناه و كم تجربه را به سوی منجلاب فساد و تباهی سوق می دهند.
برای اینكه جوانان از این آفات در امان باشند، باید در خانواده بطور صحیحی تربیت شوند، اما اگر مادر اسیر انواع هوس ها و تمایلات حیوانی باشد، نمی تواند برای فرزندانش الگوی كاملی باشد.
2 – حجاب و نقش آن در مسؤولیت های اجتماعی
هر انسانی در برابر اجتماع خود وظایف و مسؤولیت هایی دارد و زنان نیز هر چند با گرم نگه داشتن كانون خانواده و تربیت صحیح فرزندان، بزرگترین خدمت ها را به جامعه می كنند، اما انتظار از آنان به عنوان نیمی از پیكره جامعه بیش از این می رود. اسلام عزیز خواسته است كه آنان در جامعه نیز نقش داشته باشند.
حضور زنان در ستادهای پشتیبانی، درمانی و غذایی، همدوش با رزمندگان اسلام و در دیگر جاها در دوران پیامبر و حضور گسترده آنها در تاریخ انقلاب اسلامی ایران چه در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و چه در دوام آن به خصوص دوران جنگ و سایر مسایل زندگی خود نشانگر این انتظار است.
امام خمینی قدس سره در مورد نقش زنان در انقلاب اسلامی مطالب مهمی بیان كرده اند كه از آن جمله خطاب به آنان چنین می فرمایند: «نقش شما زنان در این نهضت از مردها بیشتر بوده» و نیز می فرمایند: «همانطور كه مردها وارد میدان بودند، بانوان محترم هم وارد بودند، بلكه زحمات اینها بیشتر از مردها بود.»
3 – خروج از لشكریان دشمن و ایمنی از عذاب الهی و كسب ثواب اخروی
شیطان از روابط زن و مرد برای به گناه انداختن استفاده می كند لذا بدحجابی و بی حجابی و نیز عدم رعایت اصول شرعی در روابط با نامحرم، شخص را در معرض خشم خدا قرار می دهد. چرا كه وجود شخص هم آلوده به گناه می شود و هم آلوده كننده دیگران و این چیزی نیست كه خداوند برای بندگان دوست داشته باشد. بزرگان دین و همه انبیاء و ائمه حاضر بودند سخت ترین آزارها و شكنجه ها را تحمل كنند ولی هرگز لحظه ای دچار خشم خداوند نشوند. گیریم كه ما محبوب هزاران و میلیون ها نفر از بندگان خدا بشویم، چه فایده اگر محبوب خدا نباشیم و او راضی نباشد. پیروزی های ظاهری نباید ما را گول بزند و عقل و شعور را از ما بگیرد و ما را دچار عذاب دردناك الهی كند كه: «ان ربك لشدید العقاب»
خانمی كه در حجاب مخالفت امر خدا را می كند، پس از مرگ چه می كند؟ روزی كه همه چیز و همه كس او را تنها می گذارند و رها می كنند چرا باید عشق و رضایتش را فدای خودخواهی های دیگران كند؟ او نباید خود را اسیر هوس ها و دام های شیطانی كند.
از طرف دیگر خداوند همانطور كه برای نافرمانی و گناه عذاب و عقاب قرار داده، همانطور هم برای كسانی كه به فرمان های او عمل می كنند پاداش و ثواب اخروی قرار داده است.
4 – پوشش اسلامی و حفظ نسل از خطر سقوط
شكی نیست كه یكی از آثار بی حجابی، بی بند و باری و روابط نامشروع در ابعاد وسیع است چنانكه در دنیای غرب، به خوبی دیده می شود و آثار نكبت بار روابط نامشروع بر كسی پوشیده نیست، یكی از آثار آلوده شدن نسل و به دنبال آن سقط جنین و تولد فرزندان نامشروع و غیر قانونی است كه متاسفانه بر اثر عدم رعایت عفت و پوشش اسلامی، این آثار روز بروز بیشتر می شود و آمار نشان می دهد كه این موضوع در كشورهایی كه پوشش اسلامی رعایت نمی شود به مراتب بیشتر از جاهایی است كه پوشش اسلامی رعایت می شود.
طبق گزارشی كه اخیراً از طرف اداره «تحقیقات اجتماعی آمریكا» انتشار یافته تعداد نوزادان غیر قانونی نسبت به ده سال قبل 47 درصد افزایش یافته است.
بدون تردید: یكی از بزرگترین مشكلات اجتماعی، وجود فرزندان بی سرپرست است كه اصل خلقتشان براساس انحراف پایه گذاری شده است و بر اثر وجود زمینه نامساعد معنوی در آنها، خطرات آنها از نظر روانی بسیار قابل توجه و جدی است چنین فرزندانی مسلماً طبیعی نیستند و چون پایه وجودیشان براساس قانون شكنی پی ریزی شده تا حدود زیادی به گناه و قانون شكنی متمایل هستند زیرا میوه گناه هستند.
روشن است كه حجاب اسلامی نقش اساسی در حفظ نسل و تامین پاكی خلقت نسل های آینده دارد، چرا كه زن مربی جامعه است و انسان ها از دامن او پیدا می شوند، اگر او دامن خود را در پناه پوشش حفظ كند سعادت انسان های آینده را پایه ریزی كرده است.
5 – مبارزه با نفس
میل به خودنمایی و جلوه گری به مصالحی در سرشت زن نهفته است كه باید در مسیر درست و هدفی والا بكار گرفته شود. چراكه هیچ گرایشی بدون جهت در جان انسان به ودیعت نهاده نشده است. اما اگر این گرایش مرزی نداشته باشد و همه جا نمود داشته باشد، فساد آفرین است.
زیبایی برای زن در وجود او سرمایه است، اما باید بجا مصرف شود و زكات جمال زن، حفظ او و عفاف است. جواز كشف حجاب در مقام محارم از جمله شوهر، این غریزه را جهت می دهد كه خودآرائی زن مختص به شوهر باشد و منع آن در برابر نامحرم، این غریزه را كنترل می كند.
وقتی زن در جهت كنترل این خواهش، اقدام كرد آمادگی غلبه بر سایر خواهش ها را بدست آورده و در جهت رشد و تعالی خود حركت می كند و انسانی مهذب می شود كه می تواند جامعه خود را نیز بسازد. بدون هیچ تردیدی، اندام زن اگر آراسته گردد، هوس بازان را به هیجان می آورد و نسبت به زن تعرض می كند. در سایه رعایت عفاف، زن با شهامت هر چه تمامتر به وظیفه خود در اجتماع مشغول شده و خطری نیز متوجه او نمی شود. از طرف دیگر انسان هم در مبارزه با نفس اغواگر پیروزی را كسب می كند.
راههای مبارزه با بدحجابی و بی حجابی
استعمارگران فرهنگ ستیز، در جوامع اسلامی برای زدودن ارزش های اسلامی تلاشی شگرف بكار گرفته اند تا در بینش افراد، دگر اندیشی ایجاد كنند. آنان به زنان القاء می كنند كه شخصیت و ارزش زن در عرضه وجود و زیبایی های به نمایش گذاشته اوست.
از طرفی بعضی از زنان و دختران كه دچار كمبودهای شخصیتی هستند خودآرائی را نوعی ایجاد شخصیت پنداری تلقی كرده و با جلب نظرها عقده حقارت خود را جبران می كنند. در حالی كه عصمت و عفت زن حق خداست زن نمی تواند بگوید حجاب مربوط به خودم است و می خواهم از آن صرف نظر كنم.
علامه سیدشرف الدین عاملی می فرماید: آنچه را كه دشمن انجام داده باید ویران كرد و آنچه را انجام می دهد باید سد كرد و آبی را كه بر جوی روان است باید باز گرداند.
بنابراین از طرق زیر باید با پدیده بدحجابی و بی حجابی مبارزه كرد:
1 – تقویت ایمان و اعتقاد
در زن باید باور استوار، ایمان عمیق ایجاد شود زنی كه دل به حق داده و اندیشه به خدا سپرده و فرجام زندگی دنیوی اش را پذیرفته چطور حاضر می شود خودآرایی و خودنمایی كند و خود را در معرض دیدهای آلوده قرار دهد و زمینه های تلذذ دیگران و مآلاً فسادآفرینی را بوجود آورد؟!
این جمله بلند حضرت علی علیه السلام كه فرموده: «المرء بایمانه و المومن بعمله» نشانگر آن است كه باورها و ایمان های راسخ، عالی ترین نقش را در كیفیت زندگانی انسانی ایفاء می كنند.
2 – احیاء فرهنگ اصیل اسلامی
احیاء‌ ارزش های اصیل اسلامی و فراخوانی زن مسلمان به تعقل و دریافتن ارزش ها و آفریدن روح تعبد و تعهد نسبت به اینها نقش مهمی در این زمینه خواهد داشت و زن مؤمن باید به آنچه اسلام به عنوان ارزش بدان می نگرد، باور داشته باشد و بداند كه عظمت و شخصیت او در گرو روح بلند، اندیشه والا، قلب پاك، و جان پیراسته از آلودگی است كه او را به روشی انسانی و منشی اسلامی فرا خواهد خواند و بداند تن آرایه بسته و ظاهر فریبنده هرگز نمایشگر شخصیت او نیست.
این كلام بیدارگر حضرت مسیح را توجه كنیم كه فرمود:
«بحق اقول لكم: ماذا یغنی عن الجسد اذا كان ظاهره صحیحاً و باطنه فاسدا و ما تغنی عنكم اجسادكم اذا اعجبتكم و قد فسدت قلوبكم و ما یغنی عنكم ان تنقوا جلودكم و قلوبكم دنسه»
به حق برای شما می گویم: تن چه سودی دهد، در صورتی كه ظاهرش درست باشد و درونش تباه، بدن های شما، چه سودتان دهد كه خوشتان دارد و دلهایتان تباه باشد و سودی نبرید كه پوست خود را پاك نگاه دارید و دل های شما چركین باشد و آلوده باشد.»
3 – شناساندن الگوهای والا
امروز یكی از تأسف های جدی این است كه زن مسلمان آن چنان كه باید و شاید با چهره های بلند تاریخ اسلام آشنا نیست، زندگانی حضرت زهرا (س) و فرزند برومندش، پیام آور عاشورا حضرت زینب (س) باید برای زن مؤمنه نشان داده شود تا بنگرد با حفظ هویت و شخصیت و وقار می تواند در جامعه حضور پیدا كند و ایفای نقش كند.
كلامی از امام صادق علیه السلام تأمل برانگیز و قابل توجه است: «به زنان دوستی ال علی علیه السلام را الهام كنید و به همین مسائل اندك رهایشان كنید.»
زن اگر حب علی را فرا گرفت و او را راهبر شناخت و خاندان او را به عنوان الگو پذیرفت و بر راهی رفت كه اهل بیت علیه السلام رفته اند و آنان را سرمشق قرار داد، رویین تن می شود و حضورش در جامعه دلهره آفرین نخواهد بو

نظرات() 
Can you get taller with yoga?
دوشنبه 30 مرداد 1396 09:34 ق.ظ
My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post's to be what
precisely I'm looking for. Do you offer guest writers to write content
for you personally? I wouldn't mind creating a post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here.
Again, awesome weblog!
jarvisyehmmrvorx.exteen.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:33 ق.ظ
An outstanding share! I have just forwarded this onto a
co-worker who has been conducting a little homework on this.
And he actually ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for him...
lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanx for spending time to discuss this subject here on your internet site.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 03:00 ب.ظ
Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?

I mean, what you say is fundamental and everything.
However imagine if you added some great visuals or video
clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and video
clips, this website could certainly be one of the very best in its niche.
Amazing blog!
manicure
پنجشنبه 17 فروردین 1396 03:55 ق.ظ
Very shortly this web page will be famous amid all blogging and site-building viewers,
due to it's pleasant articles
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر